Terima Kemaskini Blog Ini Melalui Emel
(masukkan alamat emel anda di bawah) Contoh: azman@gmail.com

Ahad, 7 Februari 2010

Kenali Najib Tun Razak

BACKGROUND (LATAR BELAKANG)
NAME
(NAMA)
Dato' Seri Haji Mohd Najib bin Tun Haji Abdul Razak
(DUPN, SPMS, SPMK, SSAP, SIMP, SSSJ, DP, SPDK, DUNM, SPNS, DPMS, DSAP, PNBS, DMK, SPSA)
CURRENT POST
(JAWATAN TERKINI)
Prime Minister of Malaysia
(Perdana Menteri Malaysia)

Minister of Finance
(Menteri Kewangan)

Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan)
DATE OF BIRTH
(TARIKH LAHIR)
23/07/1953
PLACE OF BIRTH
(TEMPAT LAHIR)
Kuala Lipis, Pahang
RACE
(BANGSA)
Malay
(Melayu)
RELIGION
(AGAMA)
Islam
NAME OF SPOUSE
(NAMA SUAMI/ISTERI)
1.Tengku Datin Puteri Zainah binti Tengku Iskandar
(divorced)
2.Datin Paduka Seri Rosmah binti Mansor
(SJMK, SPMS, SSDK, SSAP, SIMP, SPTJ, SPDK)
NO. OF CHILDREN
(BILANGAN ANAK-ANAK)
5 (3 sons and 2 daughters)
NAME OF CHILDREN
(NAMA ANAK-ANAK)
1.Mohd Nizar bin Dato' Sri Haji Mohd Najib
(Children with Tengku Puteri Zainah)
(married Nur Sharmila Shahneen on June 27, 2004)
2.Puteri Norliza binti Dato' Sri Haji Mohd Najib
(Children with Tengku Puteri Zainah)
3.Mohd Nasifudin bin Dato' Sri Haji Mohd Najib
(Children with Tengku Puteri Zainah)
4.Nooriyana Najwa binti Dato' Sri Haji Mohd Najib
(Children with Datin Paduka Seri Rosmah binti Mansor)
5.Norashman Razak bin Dato' Sri Haji Mohd Najib
(Children with Datin Paduka Seri Rosmah binti Mansor)
HOUSE ADDRESS
(ALAMAT RUMAH)
11 Jalan Langgak Duta
Off Taman Duta
50480 Kuala Lumpur
TEL: 03-2095 3724
OFFICE ADDRESS
(ALAMAT PEJABAT)
Prime Minister's Office
Main Block, Perdana Putra Building
Federal Government Administrative Centre
62502 Putrajaya
TEL: 03-8888 8000
FAX: 03-8888 3444
Kompleks Kementerian Kewangan
No.5, Persiaran Perdana, Presint 2
Pusat Pentadbiran Kerajaan Persekutuan
62592 Putrajaya

EDUCATION (PENDIDIKAN)
YEAR
(TAHUN)
PRIMARY
(SEKOLAH RENDAH)
1960
St John's Institution
Kuala Lumpur
SECONDARY
(SEKOLAH MENENGAH)
1967
LCE
St John's Institution
Kuala Lumpur

Malven Boys' College
Worchestershire, England
HIGHER EDUCATION
(PENDIDIKAN TINGGI)
1974
B.A. (Hons) Industrial Economics
University of Nottingham
England
(Ijazah Sarjana Muda (Kepujian) Ekonomi Perindustrian
University of Nottingham, England)

CAREER (KERJAYA)
YEAR
(TAHUN)
GOVERNMENT
(KERAJAAN)
1974 - 1976
Public Relations Manager, Petronas
(Pengurus Perhubungan Awam, Petronas)
Apr 1976 - 1978   
Chairman, Malaysia Livestock Authority (Majuternak)
(Pengerusi, Lembaga Penternakan Malaysia)
27/07/1978 -15/09/1980   
Deputy Minister of Energy, Telecommunications and Posts
(youngest Deputy Minister in Malaysia at that time)
(Timbalan Menteri Tenaga, Telekomunikasi, dan Pos)
(Timbalan Menteri termuda di Malaysia ketika itu)
16/09/1980 - 17/07/1981
Deputy Minister of Education
(Timbalan Menteri Pelajaran)
04/05/1982 - 10/08/1986
Menteri Besar, Pahang
(the 11th and youngest Menteri Besar at age of 29)
(Menteri Besar, Pahang)
(yang ke-11 dan Menteri Besar Termuda ketika berumur 29 tahun)
May 1982 - 10/08/1986
Chairman, Pahang State Economic Development Corporation
(Pengerusi, Perbadanan Kemajuan Ekonomi Negeri Pahang)
11/08/1986
Minister of Culture, Youth and Sports
(the youngest Cabinet member)
(Menteri Kebudayaan, Belia dan Sukan)
(Menteri termuda dalam Kabinet)
20/05/1987 - Oct 1990
Minister of Youth and Sports
(Menteri Belia dan Sukan)
26/10/1990 - Apr 1995
Minister of Defence
(Menteri Pertahanan)
03/05/1995 - 11/11/1999
Minister of Education
(Menteri Pelajaran)
14/12/1999  
Minister of Defence
(Menteri Pertahanan)
07/01/2004 
Deputy Prime Minister (the ninth)
(Prime Minister Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi's first cabinet reshuffle)
(Timbalan Perdana Menteri (kesembilan))
(Rombakan kabinet yang pertama Perdana Menteri Datuk Seri Abdullah Ahmad
Badawi)

Minister of Defence
(Menteri Pertahanan)
27/03/2004  
Re-appointed Deputy Prime Minister (the ninth)/ Minister of Defence
(sworn in on March 30, 2004)
(Prime Minister Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi's cabinet reshuffle after 11th General Election)
(Dilantik semula sebagai Timbalan Perdana Menteri (kesembilan)/
Menteri Pertahanan)
(mengangkat sumpah pada 30 Mac, 2004)
(Rombakan kabinet yang pertama Perdana Menteri Datuk Seri Abdullah Ahmad
Badawi selepas Pilihan Raya Umum ke-11)
19/03/2008  
Re-appointed Deputy Prime Minister (the tenth)
(New Cabinet line-up of Abdullah Ahmad Badawi)
(Dilantik semula sebagai Timbalan Perdana Menteri (ke-10))
(Barisan Kabinet baru Abdullah Ahmad Badawi)
Until 17/09/2008
Minister of Defence
(Menteri Pertahanan)
17/09/2008
Appointed as Minister of Finance
(Dilantik sebagai Menteri Kewangan)
17/09/2008
Deputy Chairman, Khazanah Nasional Berhad
(Timbalan Pengerusi, Khazanah Nasional Berhad)
03/04/2009
Sworn in as Sixth Prime Minister of Malaysia
(Mengangkat sumpah sebagai Perdana Menteri Malaysia yang keenam)
10/04/2009
Re-appointed Minister of Finance
(Dilantik semula sebagai Menteri Kewangan)
POLITICS
(POLITIK)
1976 
Head, Pekan UMNO Youth Division
(Ketua, Pemuda UMNO Bahagian Pekan)
Feb 1976
Parliamentary By-Election  
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan
(won unopposed)
seat was last held by his father the late Tun Abdul Razak who won the seat unopposed)
(the youngest MP at the age of 22)
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan)
(Menang tanpa bertanding)
(Kerusi tersebut sebelum ini pernah disandang oleh Allahyarham bapa beliau,
Tun Abdul Razak yang menang tanpa bertanding)
(Ahli Parlimen yang termuda ketika berumur 22 tahun)
July 1978
General Election
(5th)  
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan for a second term
Beat Mohd Rusdi bin Arif (PAS) by a majority of  9,533 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan untuk penggal kedua
Menewaskan Mohd Rusdi bin Arif (PAS) dengan majoriti 9,533 undi)
1978 - 1980   
Member, UMNO Youth Executive Committee
(Ahli, Jawatankuasa Eksekutif Pemuda UMNO)
1980 - 1982 
Chairman, Pahang UMNO Youth
(Pengerusi, Jawatankuasa Pemuda UMNO)
June 1981 - 03/11/1993
Member, UMNO Supreme Council
(the youngest UMNO Supreme Council member)
(Ahli, Majlis Tertinggi UMNO)
(Ahli Majlis Tertinggi UMNO yang termuda)
1982
Chairman, Pekan UMNO Youth Division
(Pengerusi, Pemuda UMNO Bahagian Pekan)
Apr 1982  
General Election
(6th)
Pahang (BN-UMNO) State Assemblyman for Bandar Pekan
Beat Mohamed Rusdi bin Arif (PAS) by a majority of 2,371 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Dewan Undangan Negeri bagi Bandar Pekan
Menewaskan Mohamed Rusdi bin Arif (PAS) dengan majoriti 2,371 undi)
May 1982 - 1983  
Deputy Chairman, Pahang UMNO State Liaison Committee
(Timbalan Pengerusi, Jawatankuasa Perhubungan UMNO Negeri Pahang)
1982  
Head, Pekan UMNO Division
(Ketua, UMNO Bahagian Pekan)
1982 - 24/04/1987
Vice-President, UMNO Youth
(Naib Presiden, Pemuda UMNO)
June 1983 
Chairman, Pahang State UMNO Liaison Committee
(Pengerusi, Jawatankuasa Perhubungan UMNO Negeri Pahang)
Aug 1986 
General Election
(7th)
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan
Beat Ali bin Abdullah @ Lee Kin Hong (PAS) by a majority of 10,808 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan
Menewaskan Ali bin Abdullah @ Lee Kin Hong (PAS) dengan majoriti 10,808 undi)
09/10/1986  
Chairman, Economic and Sports Council Bureau, UMNO Youth
(Pengerusi, Biro Majlis Ekonomi dan Sukan, Pemuda UMNO)
Mar 1987   
Head, Pekan UMNO Division
(returned unopposed)
(Ketua, UMNO Bahagian Pekan)
(Dipilih tanpa bertanding)
24/04/1987 - May 1988   
Acting President, UMNO Youth
(Pemangku Presiden, Pemuda UMNO)
1987 - 1989  
Vice President, UMNO Supreme Council
(Naib Presiden, Majlis Tertinggi UMNO)
17/07/1987   
Chairman, Labour and Youth Bureau, UMNO
(Pengerusi, Biro Buruh dan Belia, UMNO)
21/02/1988 
Member, UMNO (Baru) protem committee
(Ahli, Jawatankuasa sementara UMNO (Baru))
21/05/1988 
Chairman, UMNO (Baru) Youth
(Pengerusi, Pemuda UMNO (Baru))
10/09/1988 
Member, Nine Man Working Committee, UMNO (Baru)
(Ahli, Jawatankuasa Kerja, UMNO (Baru))
Oct 1990 
General Election
(8th)
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan (retained)
Beat Othman Hitam (S46) by a majority of 10,467 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan (kekal)
Menewaskan Othman Hitam (S46) dengan majoriti 10,467 undi)
30/11/1990  
Chairman, UMNO Youth for 1990/1993 term (re-appointed)
(Pengerusi, Pemuda UMNO untuk penggal 1990/1993)
(dilantik semula)
04/11/1993
Vice-President, UMNO for 1993/1996 term
(obtained 1,202 votes for 2nd placing)
(Naib Presiden, UMNO untuk penggal 1993/1996)
(Memperolehi 1,202 undi untuk tempat ke-2)
11/12/1993     
UMNO representative to the Barisan Nasional Supreme Council
(Wakil UMNO dalam Majlis Tertinggi Barisan Nasional)
Apr 1995  
General Election
(9th)
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan (retained)
Beat M.Samueil bin Mohamed Kameil (S46) by a majority of 10,793 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen  Pekan (kekal)
Menewaskan M.Samueil bin Mohamed Kameil (S46) dengan majoriti 10,793 undi)
10/10/1996  
Vice-President, UMNO for 1996/1999 term (re-elected)
(obtained the highest votes with 1,483 votes)
(Naib Presiden, UMNO untuk penggal 1996/1999 (dilantik semula))
(Memperolehi undian tertinggi sebanyak 1,483 undi)

(automatically be part of the Disciplinary and Management Committee chaired
by the Deputy President)
(Menjadi sebahagian Jawatankuasa Disiplin dan Pengurusan yang dipengerusikan
oleh Timbalan Presiden)
11/01/1997
Chairman, Education Bureau, UMNO
(Pengerusi, Biro Pendidikan, UMNO)
15/03/1998 
Head, Pekan UMNO Division for 1998/2001 term
(returned unopposed)
(Ketua, UMNO Bahagian Pekan untuk penggal 1998/2001)
(Dipilih tanpa bertanding)
Nov 1999 
General Election
(10th)
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan (retained)
Beat Ramli Mohamed (Keadilan) by a majority of 241 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan
Menewaskan Ramli Mohamed (Keadilan) dengan majoriti 241 undi)
11/05/2000 
Vice-President, UMNO for 2000/2003 term (re-elected)
(obtained the highest votes with 1,289 votes) Nominated by 151 divisions
(automatically be part of the Disciplinary and Management Committee chaired
by the Deputy President)
(Naib Presiden, UMNO untuk penggal 2000/2003 (dilantik semula))
(Memperolehi undian tertinggi sebanyak 1,289 undi) Pencalonan oleh 151 bahagian)
(Menjadi sebahagian Jawatankuasa Disiplin dan Pengurusan yang dipengerusikan
oleh Timbalan Presiden)
01/04/2001 
Head, Bentong and Pekan UMNO Division (returned unopposed)
(Ketua, UMNO Bahagian Bentong dan Pekan)
(Dipilih tanpa bertanding)
28/09/2001 
Deputy Chairman, Pahang UMNO State Liaison Committee
(Timbalan Pengerusi, Jawatankuasa Perhubungan UMNO Negeri Pahang)
15/01/2004 
Deputy Chairman, Barisan Nasional (BN)
(Timbalan Pengerusi, Barisan Nasional (BN))

Chairman, BN Management Committee
(Pengerusi, Jawatankuasa Pengurusan BN)
Mar 2004 
General Election
(11th)
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan (retained)
Beat Brig Jen (B) Datuk Zakaria Dahalan (Pas) by a majority of 22,922 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan (kekal)
Menewaskan Brig Jen (B) Datuk Zakaria Dahalan (Pas) dengan majoriti 22,922
undi)
22/09/2004 
Deputy President, UMNO for 2004/2007 term (Unopposed)
(Timbalan Presiden, UMNO untuk penggal 2004/2007)
(Tanpa bertanding)
26/10/2004  
Chairman, Education Bureau, UMNO
(Pengerusi Biro Pendidikan, UMNO)
Mar 2008
General Election 
(12th)
Pahang (BN-UMNO) Member of Parliament (MP) for Pekan
Beat Khairul Anuar Ahmad Zainudin (PKR) with a majority of 26,464 votes
(Pahang (BN-UMNO) Ahli Parlimen bagi Pekan
Menewaskan Khairul Anuar Ahmad Zainudin (PKR) dengan majoriti 26,464 undi)
04/09/2008
Head, Pekan UMNO Division
(returned unopposed)
(Ketua, UMNO Bahagian Pekan)
(Dipilih tanpa bertanding)
10/11/2008
Has received 184 nominations to contest the President of UMNO post
in March 2009
(Menerima sebanyak 184 pencalonan untuk bertanding  jawatan Presiden UMNO
pada bulan March 2009)
26/03/2009
President, UMNO for 2008/2011 term (Unopposed)
(Presiden, UMNO untuk penggal 2008/2011)
(Tanpa bertanding)
24/04/2009
Chairman, UMNO Selangor State Liaison Committee for 2008/2011
(Pengerusi, Badan Perhubungan UMNO Negeri Selangor untuk 2008/2011)
OTHER POSTS HELD
(LAIN-LAIN JAWATAN DISANDANG)
Dec 1989  
Joint-organizing Chairman, 1991 Asian Track and Field Championships, Kuala Lumpur
(Pengerusi Pengelola Bersama, Kejohanan Track & Field Asia 1991, Kuala Lumpur)
July 1994  
Chairman, Southeast Asia Ministers of Education Organization (SEAMEO)
(Pengerusi, Majlis Menteri-menteri Pendidikan Asia Tenggara)
27/09/1996 
Chairman, National Council of Higher Education (MPTN)
(Pengerusi, Majlis Pendidikan Tinggi Negara)
29/07/1997  
Chairman, Malaysian Crime Prevention Foundation 1997/1999 term)
(Pengerusi, Yayasan Pencegahan Jenayah Malaysia penggal 1997/1999)
Until 2004  
Chairman, Malaysian Crime Prevention Foundation
Succeeded by Maximus Ongkili)
(Pengerusi, Yayasan Pencegahan Jenayah Malaysia)
(Mengantikan Maximus Ongkili)

Chairman, Tunku Abdul Rahman Foundation
(Pengerusi, Yayasan Tunku Abdul Rahman)
Jan 1998  
Member, National Economic Action Council (NEAC)
(Ahli, Majlis Tindakan Ekonomi Negara)
Sept 1998 - 31/01/2000 
Acting President, International Islamic University
(upon the removal of Datuk Seri Anwar Ibrahim)
(Pemangku Presiden, Universiti Islam Antarabangsa)
(Berikutan penyingkiran Datuk Seri Anwar Ibrahim)
Sept 1998 
Chairman, Board of Governors, International Institute of Islamic Thought and Civilization (Istac)
(Pengerusi, Lembaga Pengelola, Institut Pemikiran dan Tamadun Islam
Antarabangsa)
01/10/1998 
Chairman, E-Learning working group, National Information Technology Council
(the group will look into increasing the capability of Malaysian organizations and individuals to acquire and develop knowledge, skills and values via electronic interaction)
(Pengerusi, Kumpulan kerja E-Pembelajaran, Majlis Teknologi  Maklumat
Kebangsaan)
(Kumpulan tersebut akan memantau perkembangan kebolehan
organisasi-organisasi dan orang perseorangan di Malaysia untuk mendapatkan
dan meningkatkan pengetahuan, kemahiran dan keupayaan dengan
menggunakan cara elektronik)

Chairman, Cabinet Committee on Eradicating Social Problems
(Pengerusi, Jawatankuasa Kabinet mengenai Pembasmian Gejala Sosial)

Chairman, National Literary Award Panel
(Pengerusi, Panel Anugerah Sastera Negara)
1999   
Chairman, Malaysian Defence Industry Council
(Pengerusi, Majlis Industri Pertahanan Malaysia)
01/07/1999 
President, International Islamic University of Malaysia (IIUM)
(Presiden, Universiti Islam Antarabangsa Malaysia (UIAM))
27/04/2001 
Set up an Armed Forces Department for Veteran Affairs
(Menubuhkan Jabatan Angkatan Tentera untuk Hal Ehwal Veteran)
2003  
Chairman, Cabinet Committee on National Service programme
(Pengerusi, Jawatankuasa Kabinet bagi Program Khidmat Negara)
2006 - 2007   
Patron, Executive Committee, North Expedition: Pole to Pole Mission
(established to oversee the success of North Pole expedition)
(Penaung, Jawatankuasa Eksekutif, Ekspedisi Utara: Misi Kutub ke Kutub
Yang ditubuhkan untuk memastikan kejayaan ekspedisi Kutub Utara)
19/09/2006 
Officially inaugurated a new Regional Office for the International Council of Science (ICSU)(at the Palace of Golden Horses, Kuala Lumpur)
(Pelancaran rasmi Pejabat Wilayah yang baru untuk Majlis Antarabangsa bagi
Kesatuan-kesatuan Sains di Palace of Golden Horses, Kuala Lumpur)
14/06/2008  
Member, East Coast Economic Region Development Council (ECE)
(Ahli, Majlis Pembangunan Wilayah Ekonomi Pantai Timur)
05/08/2008
Deputy Chairman, Economic Council
(Timbalan Pengerusi, Majlis Ekonomi)

MEMBERSHIP (KEAHLIAN)
YEAR
(TAHUN)
OTHERS (CLUBS, ASSOCIATIONS, ETC)
(KELAB, PERSATUAN DAN LAIN-LAIN)

Former President, Malaysian Youth Hostel Association
(Bekas Presiden, Persatuan Asrama Belia Malaysia)
Oct 1988   
Chairman, Yayasan Gerak Bakti Kebangsaan
(Pengerusi, Yayasan Gerak Bakti Kebangsaan)
19/08/1989  
Honorary Life President, SEA Games Federation (SGF)
(Presiden Kehormat Seumur Hidup, Persekutuan Sukan SEA)

Member:-
1) Taman Perdana Club
2) Raintree Club
3) Royal Pahang Golf
4) Royal Selangor Golf Club
5) Sentul Golf Club
6) Subang Golf Club
7) Air Force Recreation Club
8) Family Club, Youth and Sports Ministry
9) Darul Makmur Royal Golf Club
1991 - 05/07/1996
Chairman, Malaysian Youth Foundation
(Pengerusi, Yayasan Belia Malaysia)

AWARDS/HONOURS (ANUGERAH/PINGAT)
YEAR
(TAHUN)
NAME OF AWARDS
(NAMA ANUGERAH)
STATE
(NEGERI)
24/10/1978
Darjah Sultan Ahmad Shah Pahang (DSAP) which carries the title "Dato' "
-Pahang State Government
(Darjah Sultan Ahmad Shah Pahang (DSAP) yang membawa gelaran "Dato' "
-Kerajaan Negeri Pahang)
24/10/1983  
Sri Indera Mahkota Pahang (SIMP) which carries the title "Dato' "
-Pahang State Government
(Sri Indera Mahkota Pahang (SIMP) yang membawa gelaran "Dato' "
-Kerajaan Negeri Pahang)
24/10/1985 
Sri Sultan Ahmad Shah Pahang (SSAP) which carries the title "Dato' Sri"
-Pahang State Government
(Sri Sultan Ahmad Shah Pahang (SSAP) yang membawa gelaran "Dato' Sri"
-Kerajaan Negeri Pahang)
Sept 1990   
Panglima Negara Bintang Sarawak (PNBS) which carries the title "Datuk"
-Sarawak State Government
(Panglima Negara Bintang Sarawak (PNBS) yang membawa gelaran "Datuk"
-Kerajaan Negeri Sarawak)
08/03/1992
Dato' Paduka Mahkota Selangor (DPMS) which carries the title "Dato' "
-Selangor State Government
(Dato' Paduka Mahkota Selangor (DPMS) yang membawa gelaran "Dato' "
-Kerajaan Negeri Selangor)
16/09/2002  
Seri Panglima Darjah Kinabalu (SPDK) which carries the title "Datuk"
-Sabah State Government
(Seri Panglima Darjah Kinabalu (SPDK) yang membawa gelaran "Datuk"
-Kerajaan Negeri Sabah)
29/03/2004  
Sri Paduka Mahkota Kelantan (SPMK) which carries the title "Dato' "
-Kelantan State Government
(Sri Paduka Mahkota Kelantan (SPMK) yang membawa gelaran "Dato' "
-Kerajaan Negeri Kelantan)
10/04/2004 
Darjah Kebesaran Seri Paduka Sultan Azlan Shah (SPSA) which carries the
title "Dato' Sri DiRaja" -Perak State Government
(Darjah Kebesaran Seri Paduka Sultan Azlan Shah (SPSA) yang membawa
gelaran "Dato' Sri DiRaja" -Kerajaan Negeri Perak)
Dec 2004  
Seri Paduka Mahkota Selangor (SPMS) which carries the title "Dato' Seri"
-Selangor State Government
(Seri Paduka Mahkota Selangor (SPMS) yang membawa gelaran "Dato' Seri"
-Kerajaan Negeri Selangor)
19/07/2005
Seri Utama Negeri Sembilan (SPNS) which carries the title "Dato' Seri Utama"
-Negeri Sembilan State Government
(Seri Utama Negeri Sembilan (SPNS) yang membawa gelaran "Dato' Seri Utama"
-Kerajaan Negeri, Negeri Sembilan)
May 2007 
Darjah Setia Tuanku Syed Sirajuddin Jamalullail (SSSJ) which caries the title
"Datuk Seri Diraja" -Perlis State Government
(Darjah Setia Tuanku Syed Sirajuddin Jamalullail (SSSJ) yang membawa gelaran
"Datuk Seri Diraja" -Kerajaan Negeri Perlis)
12/10/2007    
Darjah Utama Negri Melaka (DUNM) which carries the title "Datuk Seri Utama"  
-Melaka State Government
(Darjah Utama Negeri Melaka (DUNM) yang membawa gelaran 
"Datuk Seri Utama" -Kerajaan Negeri Melaka)
16/07/2008  
Darjah Mahkota Kedah (DMK) which carries the title "Dato' Seri Utama"
-Kedah State Government
(Darjah Mahkota Kedah (DMK) yang membawa gelaran "Dato' Seri Utama"
-Kerajaan Negeri Kedah)
24/10/2008
Darjah Utama Yang Mulia Bintang Kenyalang Sarawak which carries the title
"Datuk Patinggi" -Sarawak State Government
(Darjah Utama Yang Mulia Bintang Kenyalang Sarawak yang membawa gelaran
"Datuk Patinggi" -Kerajaan Negeri Sarawak)
11/07/2009
Darjah Utama Pangkuan Negeri (DUPN) which carries the title "Dato' Seri Utama"
-Pulau Pinang State Government
(Darjah Utama Pangkuan Negeri (DUPN) yang membawa gelaran
"Dato' Seri Utama" -Kerajaan Negeri Pulau Pinang)

HONORARY
(KEHORMAT)
Apr 1987  
Khalifah Kehormat (Honorary Vicegerent) -Melaka State Seni Silat Federated Council (MBSSNM)
(Khalifah Kehormat -Majlis Bersekutu Seni Silat Negeri Melaka)
1990
Doctorate (PhD) (Honoris Causa)
(Doktor (PhD) (Honoris Causa))
July 1991
International Honorary Doctorate in Sports Science -United States Sports
Academy
(Kedoktoran Kehormat Antarabangsa dalam Sains Sukan -Akademi Sukan
Amerika Syarikat)
14/08/1997
Honorary Fellowship -Limkokwing Institute of Creative Technology
(Fellowship Kehormat -Institut Teknologi Kreatif Limkokwing)
20/10/1998  
Honorary Fellowship -the Chartered Institute of Marketing of the United Kingdom (CIM)-in recognition of his contributions in marketing Malaysia as an education
hub
(Fellowship Kehormat -Institut Pemasaran Berkanun, United Kingdom
Sebagai penghargaan untuk sumbangan beliau dalam memasarkan Malaysia sebagai destinasi pendidikan)
21/07/2000  
Honorary Doctorate of Letters -University of Sheffield, United Kingdom
(Doktor Persuratan Kehormat -University of Sheffield, United Kingdom)
20/09/2001  
Honorary Doctorate of Laws -Monash University Malaysia (MUM)
(Kedoktoran Kehormat Undang-undang -Universiti Monash  Malaysia)
05/09/2002    
Honorary Doctorate -Swinburne University
(for his services in education, his leadership and foresight in positioning Malaysia
as an education hub in Asia and his belief in the internationalization of education)
(Kedoktoran Kehormat -Swinburne University)
(Untuk khidmat beliau dalam pendidikan, kepimpinan beliau dan pandangan beliau menjadikan Malaysia sebagai destinasi pembelajaran di Asia dan kercayaan beliau dengan pendidikan antarabangsa)
31/01/2004
Honorary Doctorate of Laws -University of Nottingham
(Kedoktoran Kehormat Undang-undang -University of Nottingham)
19/04/2008  
Honorary Doctorate in Socio Transformation -LimKokWing University of Creative Technology for his role in transforming Malaysia Rural heartland
(Kedoktoran Kehormat dalam Transformasi Sosio -Institut Teknologi Kreatif Limkokwing untuk peranan beliau mengubah kawasan luar bandar Malaysia)
03/06/2009
Honorary Doctorate in International Relations from the Beijing Foreign Studies
University (BFSU)
(Ijazah Doktor Kehormat Hubungan Antarabangsa daripada Beijing Foreign Studies University (BFSU))

OTHERS
(LAIN-LAIN)
Jan 1976   
Orang Kaya Indera Shahbandar (one of the Pahang's four chieftains)
-the Sultan of Pahang
(Orang Kaya Indera Shahbandar - salah seorang dari empat Orang Besar Pahang
-Sultan Pahang)
18/04/1988  
"Grand Order of Youth" -Republic of Korea
08/11/1989 
"Special Testimony" of the United Nations (UN)
The first Malaysian leader to receive the UN award for contributing towards youth development at international levels)
("Special Testimony" oleh Pertubuhan Bangsa-bangsa Bersatu (PBB)
Pemimpin Malaysia yang pertama menerima anugerah PBB untuk sumbangan beliau terhadap pembangunan belia di peringkat antarabangsa)
Jan 1990    
1989 Timesports Man of the Year Award -Sports Toto
1992   
Knight Grand Cross "First Class" Of The Most Noble Order Of The Crown Of Thailand
Aug 1993   
Leadership award - SAM (Sportwriters Association of Malaysia) -Benson & Hedges
1994
Bintang Yudha Dharma Utama - Indonesia
22/07/1994  
'Bapa Kualiti' -Ministry of Defence
("Bapa Kualiti" -Kementerian Pertahanan)
23/03/1995 
Darjah Utama Bakti Cemerlang -Singapore Ministry of Defence
(Darjah Utama Bakti Cemerlang -Kementerian Pertahanan Singapura)
1995   
DUBC, Thailand
26/03/2005   
Ulul Amri III - Pertubuhan Seni Silat Lincah Malaysia (PSSLM)
12/11/2005    
Conferred the Bugis Tribes Highest Award, "I Mappadulung Daeng Mattimung Karaeng Sandrobone Sultan Abdul Jalil"  Bangsawan Gowa) -Makassar, Indonesia
20/11/2006     
Bintang Semangat Padi Kelas Pertama (Gold) (highest award in the Scouts movement in Malaysia)
(Bintang Semangat Padi Kelas Pertama (Emas) -anugerah tertinggi dalam pergerakan Pengakap Malaysia)
27/08/2007 
Conferred the Association of Business Executives (ABE) ABE Edward de Bono International Gold Medal for his remarkable achievements in the country's education development (The first recipient)
(Dianugerahkan Pingat Emas Edward de Bono International, Persatuan Eksekutif Perniagaan untuk pencapaian beliau membangunkan pendidikan dalam negara
Penerima pertama)
31/10/2008
Awarded the IAEWP Global Leadership Award by the  International Association of Educators for World Peace (IAEWP)
(Dianugerahkan Anugerah Kepimpinan Global IAEWP oleh International Association of Educators for World Peace)
23/12/2008
Awarded the "Mansur Syah" Award - Secretariat Dunia Melayu Dunia Islam
(DMDI)
(Dianugerahkan Anugerah "Mansur Syah" -Sekretariat Dunia Melayu Dunia
Islam (DMDI))
16/01/2010
Conferred the King Abdul Aziz Order of Merit (First Class), Saudi Arabia's highest honour, by King Abdullah Abdulaziz Al-Saud
(Anugerah tertinggi kerajaan Arab Saudi, King Abdul Aziz Order of Merit (Kelas Pertama) oleh Raja Abdullah Abdulaziz Al-Saud)

OVERSEA TRIPS (LAWATAN LUAR NEGARA)
YEAR
(TAHUN)
ASEAN COUNTRIES
(NEGARA-NEGARA ASEAN)
14/12/2003  
Goodwill visit to Brunei
(The visit is to further strengthen ties between Malaysia and Brunei)
(Lawatan muhibah ke Brunei. Bertujuan untuk mengeratkan lagi hubungan di antara
Malaysia dan Brunei)
08/01/2004
One-day visit to Indonesia, first official visit to an Asean country sign a
memorandum of understanding (MoU) on the recruitment of Indonesia workers
(Lawatan satu hari ke Indonesia, lawatan rasmi yang pertama ke negara Asean
untuk menandatangani perjanjian persefahaman mengenai pengambilan pekerja
pekerja Indonesia)
12/01/2004
First working visit to Singapore since taking over as Malaysian Deputy Prime
Minister on Oct 31)
(Lawatan kerja pertama ke Singapura semenjak menjadi Timbalan Perdana Menteri
Malaysia pada 31 Oktober)
15/01/2004
One-day official visit to Thailand
(as part of his Asean familiarisation tour after taking over as Deputy Prime Minister)
(Lawatan rasmi satu hari ke Thailand)
(Sebagai sebahagian lawatan ke negara Asean selepas menjadi Timbalan Perdana Menteri)
19/01/2004
Half-day visit to Laos, as part of his courtesy calls on leaders of Asean
countries
The first ever by a Malaysian Deputy Prime Minister since this country
joined Asean in July 1997)
(Lawatan Separuh Hari ke Laos, sebagai sebahagian jemputan khas pemimpin-pemimpin negara Asean
Lawatan yang pertama Timbalan Perdana Menteri Malaysia sejak negara menyertai Asean pada Julai 1997)
19/01/2004
Two-day visit to Philippines, as part of his familiarization tour of Asean
capitals
(Dua hari lawatan ke Filipina, sebagai sebahagian lawatan ke ibu negara Asean)
26/01/2004
An official visit to Cambodia
(Lawatan rasmi ke Cambodia)
19/10/2004
Arrived in Indonesia for attend the swearing-in of Susilo Bambang Yudhoyono
as Indonesia's sixth president
(Tiba di Indonesia untuk menghadiri majlis mengangkat sumpah Susilo Bambang Yudhoyono sebagai presiden Indonesia keenam)
25/01/2004
One-day social visit to Singapore
(at the invitation of Singapore counterpart, Goh Chok Tong)
(Satu hari lawatan sosial ke Singapura)
(Jemputan rakan sejawatan, Goh Chok Tong ke Singapura)
26/01/2004
Official visit to Vietnam (as part of his Asean familiarization tour
(Lawatan rasmi ke Vietnam)
(Lawatan ke negara-negara Asean)
13/02/2004
The final leg of his visit to Myanmar
(Lawatan terakhir beliau ke Myanmar)
Two-day visit to Philippines, as part of his familiarization tour of Asean
capitals
(Dua hari lawatan ke Filipina, sebagai sebahagian lawatan ke ibu negara Asean)
06/06/2004
Two-day visit to Singapore
(Dua hari lawatan ke Singapura)
One-day official visit to Thailand (as part of his Asean familiarization tour
after taking over as Deputy Prime Minister)
(Satu hari lawatan rasmi ke Thailand)
(Sebagai sebahagian lawatan ke negara Asean selepas bergelar Timbalan
Perdana Menteri)
05/05/2004
Led a 10-member delegation to Bangkok to meet Thai Prime Minister
Thaksin Shinawatra to discuss the recent bloody incidents in Southern Thai
(Mengetuai 10 orang ahli delegasi ke Bangkok untuk berjumpa Thaksin Shinawatra,
Perdana Menteri Thai, untuk berbincang mengenai insiden berdarah di Selatan
Thai)
07/10/2004
Three-day official visit to Hanoi attending Fifth Asia-Europe Meeting (ASEM5) summit
(Tiga hari lawatan rasmi ke Hanoi bagi menghadiri sidang Mesyuarat Asia-Eropah
kelima)
07/12/2004
Four-day official visit to Indonesia
(first  official visit as Deputy Prime Minister)
(Empat hari lawatan rasmi ke Indonesia)
(Lawatan rasmi pertama sebagai Timbalan Perdana Menteri)
23/03/2007
Three day working visit to Denpasar Bali, including to participate in the
'Asean Defence Ministers Retreat'
(Tiga hari lawatan rasmi ke Denpasar Bali, dan merupakan peserta 'Asean Defence
Ministers Retreat')
10/04/2009
Arrived at Pattaya on his first trip abroad as the Prime Minister to attend a 14th Asean summit between Asean leaders and their six dialogue partners
(Tiba di Pattaya dalam lawatan pertama keluar negara sebagai Perdana Menteri menghadiri  Sidang Kemuncak Asean ke-14 bersama enam rakan dailognya)
22/04/2009
Two days Official visit  to Indonesia
(Dua hari lawatan rasmi ke Indonesia)
29/04/2009
Two days working visit to Brunei
(Dua hari lawatan kerja ke Brunei)
14/05/2009
Two days working visit to attend the first Coral Triangle Initiative (CTI) Summit,
Manado, North Sulawesi, Indonesia
(Dua hari lawatan kerja untuk menghadiri Sidang kemuncak Inisiatif Segi Tiga Terumbu Karang yang pertama di Manado, Sulawesi Utara, Indonesia)
21/05/2009
Two days official visit to Singapore
(Dua hari lawatan rasmi ke Singapura)
04/08/2009
Arrived in Brunei for a three-day official visit to Brunei to attend the 13th annual consultation with Sultan Hassanal Bolkiah
(Tiba di Brunei untuk lawatan rasmi tiga hari ke Brunei Darussalam bagi menghadiri Konsultasi Tahunan ke-13 dengan Sultan Hassanal Bolkiah)
07/12/2009
Arrived in Bangkok on their first official visit to Thailand
(Tiba di Bangkok untuk lawatan resmi pertamanya ke Thailand)
OTHERS COUNTRIES
(NEGARA-NEGARA LAIN)
10/12/2003
In Japan to join nine Asean Heads of State Government for a two-day
Asean-Japan Commemorative Summit
(Sertai sembilan orang ketua negara-negara Asean untuk Sidang Kemuncak
Peringatan Asean-Jepun selama dua hari yang diadakan di Jepun)
The Summit, initiated by Japan and the first with a dialogue partner to held
outside the Southeast Asian region, marks the 30th anniversary of
Asean-Japan relations
(Sidang kemuncak tersebut yang diilhamkan oleh Jepun dan merupakan rakan
dialog pertama yang diadakan di luar wilayah Asia Tenggara, memperingati ulang
tahun ke-30 hubungan Asean-Jepun)
17/02/2004
Attended the summit meeting of the Organization of Islamic Conference
D8, an economic grouping of leaders from eight Islamic nations in Iran
(Menghadiri mesyuarat kemuncak Pertubuhan Persidangan Islam D8,
pemimpin-peminpin kumpulan ekonomi dari Lapan Negara Islam di Iran)
17/02/2004
Attended the summit meeting of the Organization of Islamic Conference D8,
an economic grouping of leaders from eight Islamic nations in Iran
(Menghadiri mesyuarat kemuncak Pertubuhan Persidangan Islam D8, pemimpin
pemimpin kumpulan ekonomi dari lapan negara Islam di Iran)
27/05/2004
Five-day official visit to China
(marked the 30th anniversary of Malaysia's diplomatic relations with the world's most populous nation)
(Lima hari lawatan rasmi ke China)
(Memperingati sambutan ulang tahun ke-30 hubungan diplomatik Malaysia dengan
negara yang paling ramai bilangan penduduk itu)
02/06/2004
One-day trip to Japan, for the 10th annual international conference on
"The Future of Asia" organized by the Nikka
(Satu hari lawatan ke Jepun, untuk persidangan antarabangsa tahunan ke-10
mengenai "The Future of asia", yang dianjurkan oleh Nikka)
22/08/2004
Three-day official visit to South Korea to enhance further relations between
Malaysia and South Korea
(Tiga hari lawatan rasmi ke Korea Selatan bertujuan mengeratkan lagi hubungan
diantara Malaysia dan Korea Selatan)
29/09/2004
Two-day visit to United Kingdom. This will be his second visit since assuming
office as Deputy Prime Minister in October last year
(Dua hari lawatan rasmi ke United Kingdom. Ini merupakan lawatan beliau yang
kedua sejak menjawat jawatan Timbalan Perdana Menteri pada Oktober tahun
lepas)
12/11/2004
Left for Cairo, Egypt to pay last respects to Palestinian Authority President
Yasser Arafat
(Berangkat ke Cairo, Mesir untuk memberikan penghormatan terakhir kepada
Presiden Palestin, Yasser Arafat)
08/03/2005
A six-day official visit to United Kingdom. Aimed at fostering diplomatic ties and bilateral trade
(Lawatan rasmi selama  enam hari ke United Kingdom. Bertujuan untuk memupuk
hubungan diplomatik dan perdagangan dua hala)
09/06/2005
Five-day working visit to France
(Lima hari lawatan rasmi ke Perancis)
01/09/2005
Six-day official visit to China to further strengthen bilateral ties
(Enam hari lawatan rasmi ke China untuk mengeratkan hubungan dua hala)
11/11/2005
Two-day visit to the provincial capital of South Sulawesi
(Dua hari lawatan rasmi ke ibu negera wilayah Sulawesi Selatan)
09/06/2006
Inaugurated a day-long Malaysia-India CEO forum in Mumbai
(Melancarkan forum CEO Malaysia-India di Mumbai)
03/10/2006
Official seven-day visit to India at invitation of Indian Defence Minister Pranab Mukherjee (will visit Mumbai, Nasik and Bangalore)
(Tujuh hari lawatan rasmi ke India sempena jemputan Menteri Pertahanan India,
Pranab Mukherjee)
(akan melawat Mumbai, Nasik, dan Banglore)
05/03/2007
Four day working visit to Japan
(Empat hari lawatan kerja ke Jepun)
31/05/2009
Arrived in Jeju Island (South Korea) to attend the two-day Asean-South Korea Commemorative Summit
(Tiba di Pulau Jeju (Korea Selatan) bagi menghadiri Sidang Kemuncak Peringatan Asean-Korea Selatan selama dua hari)
02/06/2009
Arrived in Beijing to start four-day official visit to China
(Tiba di Beijing bagi memulakan lawatan rasmi empat hari ke China)
14/07/2009
Arrived in Egypt's Red Sea resort city to attend the 15th Non-Aligned Movement (NAM) Summit
(Tiba di bandar raya peranginan di Laut Merah bagi menghadiri Sidang Kemuncak Pergerakan Negara-Negara Berkecuali (NAM) ke-15)
04/10/2009
Four-day official visit to France
(Empat hari lawatan rasmi ke Perancis)
22/11/2009
Four day working visit to New York and Washington from Nov 22 to 25 en route to Trinidad and Tobago for the Commonwealth Heads of Government Meeting
(Empat hari lawatan kerja ke New York dan Washington dari 22 hingga
25 November sebelum berlepas ke Trinidad dan Tobago untuk menghadiri
Mesyuarat Ketua-ketua Kerajaan Komanwel)
15/12/2009
Attend the high-level segment of the United Nations Climate Change Conference in Copenhagen, Denmark from Dec 16 to 18
(Menghadiri segmen peringkat tinggi Persidangan Perubahan Iklim Pertubuhan Bangsa Bersatu (PBB) dari 16-18 Disember di Copenhagen, Denmark)
13/01/2010
Four days official visit to Saudi Arabia from 13-16 January and three days official visit to United Arab Emirates (UAE) from 17-19 January
(Empat hari lawatan rasmi ke Arab Saudi dari 13-16 Januari dan tiga hari lawatan rasmi ke Emiryah Arab Bersatu (UAE) dari 17-19 Januari)
19/01/2010
Five days official visit to India
(Lima hari lawatan rasmi ke India)

PUBLICATIONS (PENERBITAN)
YEAR
(TAHUN)

1996  
Book "For the Sake of Peace", Pelanduk Publications
1998  
Book "Asia-Pacific's Strategic Outlook" - Shifting of Paradigms, Pelanduk Publications
2001 
Defending Malaysia: Facing the 21st Century, Coronet Books Inc.
10/06/2009
"Najib Perdana Menteri ke-6"
(The 700-page book was written by the husband and wife team of Yusof Harun and Noor Asmah Nawawi)
11/10/2009
"Menakhoda Zaman" (Helming the Times), the book, comprising 11 chapters is based on five of his speeches when he was Umno deputy president from 2004 and 2009 -Published by the National Translation Institute and MPH Group Publishing

1 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blogger Template by Clairvo
a { color: #333333; }